Portal eduSensus.pl
Słowniczek

[wszystkie] A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Kompendium wiedzy


12-12-2011
Scenariusz zajęć logopedycznych
powrót do listy

Scenariusz zajęć logopedycznych

 

 

Rodzaj terapii: logopedyczna

 

Czas trwania zajęć: 45 min.

 

Etap kształcenia: szkoła podstawowa

 

Klasa: „I”

 

Forma pracy: indywidualna

 

Diagnoza logopedyczna:
Dziewczynka lat 7 z SORM (samoistnie opóźnienie rozwoju mowy) – dziewczynka posługuje się pojedynczymi wyrazami i zdaniami pojedynczymi. Ograniczony zasób słownictwa czynnego.

 

Artykulacja: parasygmatyzm (w mowie dziecka występuje jedynie szereg ciszący, zastępujący szeregi syczący i szumiący; pararotacyzm – głoska r zastępowana jest głoska l).

 

Cele dydaktyczne:
Rozwijanie zasobu słownikowego i mowy spontanicznej dziecka.

 

Cele szczegółowe:

  • wydłużanie fazy wydechowej i utrwalanie nawyku oddychania torem nosowym;
  • usprawnianie prace narządów mownych: warg, języka, podniebienia miękkiego i żuchwy;
  • usprawnianie percepcji słuchowej i słuchu fonetycznego – rozpoznawanie dźwięków instrumentów; zapamiętywanie i odtwarzanie dźwięków w odpowiedniej sekwencji; umiejętność różnicowania głoski š w nagłosie wyrazów
  • utrwalanie nazw przedmiotów codziennego użytku z najbliższego otoczenia dziecka;
  • rozpoznawanie i utrwalanie nazw kolorów;
  • usprawnianie pamięci;
  • doskonalenie umiejętności pragmatycznych;

 

Metody pracy:
logopedyczne
pedagogiczne
lingwistyczne

 

Pomoce dydaktyczne:

  • piórka (czerwone, żółte, zielone i niebieskie) zawieszone na patyczku
  • karty z ilustracjami przedstawiającymi różne minki
  • gry planszowe
  • gra „memory”
  • biedronka + kropki
  • ilustracje przedstawiające meble oraz przedmioty codziennego użytku



Przebieg zajęć:

Rodzaje ćwiczeń

  1. Ćwiczenia oddechowe
    Opis ćwiczenia
    • naprzemienne dmuchanie (raz mocno, raz lekko) na piórka zawieszone na patyczku – zadaniem dziecka jest wprawienie w ruch piórka określonego koloru;
    • zdmuchiwanie wyciętych z kartonu kropek, nałożonych na skrzydełka namalowanej biedronki;
    Cel:
    • wykształcenie nawykowego oddychania odpowiednim torem (wdech nosem, wydech przez usta)
    • wydłużenie fazy wydechowej
  2. Ćwiczenia usprawniające prace artykulatorów
    Opis ćwiczenia 
    • losowanie kartoników z rysunkami twarzy, demonstrujących różne układy artykulatorów (warg, języka, żuchwy)
    Cel:
    • usprawnienie artykulatorów
  3. Ćwiczenia percepcji słuchowej
    Opis ćwiczenia
    • dziecko odwrócone plecami słucha dźwięku instrumentu (np. bębenek, trójkąt, tamburyn, kołatka, grzechotka) – następnie odwracając się wskazuje słyszany uprzednio instrument;
    • dziecko odwrócone plecami słucha i stara się zapamiętać proste sekwencje dźwięków. Następnie stara się je odtworzyć.
    Cel:
    • uwrażliwienie słuchowe dziecka;
    • poprawa pamięci słuchowej;
    • rozwijanie umiejętności różnicowania dźwięków;
  4. Bogacenie słownictwa dziecka – nazwy kolorów
    Opis ćwiczenia
    • gra „Baloniki” (po wyrzuceniu danego koloru na kostce wybieramy krążek o tym samym kolorze i układamy na odpowiednim baloniku)
    Cel:
    • rozróżnianie kolorów;
    • utrwalanie nazw kolorów;
    • rozwijanie umiejętności pragmatycznych – czekanie na swoją kolej, przestrzeganie ustalonych zasad gry;
  5. Ćwiczenia pamięci
    Opis ćwiczenia
    • „Memory” – obrazki przedstawiające przedmioty codziennego użytku
    Cel:
    • usprawnienie pamięci;
    • utrwalanie nazw przedmiotów codziennego użytku;
    • rozwijanie umiejętności pragmatycznych – jak wyżej;
  6. Ćwiczenie słuchu fonemowego
    Opis ćwiczenia
    • logopeda wymawia nazwy obrazków, zadaniem dziecka jest włożenie do koszyka obrazków przedstawiających przedmioty o nazwach rozpoczynających się od głoski š, zaś do woreczka obrazków, przedstawiających przedmioty o nazwach nie zawierających tej głoski;
    Cel:
    • rozwijanie umiejętności rozróżniania głosek;
    • słuchowe przygotowanie dziecka do wywołania głoski š;
  7. Ćwiczenie percepcji słuchowej
    Opis ćwiczenia
    • logopeda odczytuje listę wyrazów, dziecko, słuchając uważnie, ma zasygnalizować, kiedy usłyszy nazwy mebli;
    • wśród rozłożonych ilustracji dziecko ma wskazać zapamiętane meble i podać ich nazwy;
    Cel:
    • uwrażliwienie słuchowe dziecka, wykształcenie umiejętności wydzielania w ciągu słownym poszczególnych wyrazów;
    • poprawa koncentracji uwagi i pamięci dziecka;
    • utrwalanie nazw mebli;
  8. Ćwiczenia fonacyjne
    Opis ćwiczenia
    • gra planszowa - stając na niektóre pola należy wykonać polecenie np. naśladowanie dźwięku syreny strażackiej (e:o), naśladowanie osiołka (i:o), bzyczenia muchy itp.
    Cel:
    • kształcenie umiejętności prawidłowego i wyrazistego wypowiadania głosek;
    • wyrobienie umiejętności modulowania siły natężenia głosu;
  9. Zadanie domowe – ćwiczenie sprawności manualnej
    Opis ćwiczenia
    • umebluj pokój – dziecko otrzymuje obrazek przedstawiający pusty pokój oraz wycinanki – meble. Zadanie polega na naklejeniu wyciętych mebli w odpowiednie miejsca ilustracji.
    Cel:
    • usprawnianie umiejętności manualnych dziecka;
    • utrwalenie nazw mebli.

 

 

Tekst powstał w ramach projektu „Uwaga! Sposób na sukces” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Słowa kluczowe:
Copyright © Young Digital Planet SA 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Wymagania techniczne  |  Pomoc  |  FAQ  |  Regulamin portalu  |  Polityka prywatności  |  Kontakt  |  Sklep
Young Digital Poland S.A.